E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opspléck-en aufbersten (D)ouvrir, éclater (F)
Stammformen opspléck-enspléck-t opopge-spléck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspléck-en op
duspléck-s op
hien/si,hatt/etspléck-t op
mirspléck-en op
dirspléck-t op
sispléck-en op
Passé composé
echhunnopge-spléck-t
duhuesopge-spléck-t
hien/si,hatt/ethuetopge-spléck-t
mirhunnopge-spléck-t
dirhuttopge-spléck-t
sihunnopge-spléck-t
Plus-que-parfait
echhatopge-spléck-t
duhasopge-spléck-t
hien/si,hatt/ethatopge-spléck-t
mirhatenopge-spléck-t
dirhatopge-spléck-t
sihatenopge-spléck-t
Futur I
echwäert opspléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-spléck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopspléck-en
dugéifsopspléck-en
hien/si,hatt/etgéifopspléck-en
mirgéifenopspléck-en
dirgéiftopspléck-en
sigéifenopspléck-en
Conditionnel Passé composé
echhättopge-spléck-t
duhässopge-spléck-t
hien/si,hatt/ethättopge-spléck-t
mirhättenopge-spléck-t
dirhättopge-spléck-t
sihättenopge-spléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspléck op!
Plurielspléck-t op!
opge-spléck-t
opspléck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopge-spléck-t
dugëssopge-spléck-t
hie/si,hatt/etgëttopge-spléck-t
mirginnopge-spléck-t
dirgittopge-spléck-t
siginnopge-spléck-t
Passé composé
echsinnopge-spléck-t ginn
dubassopge-spléck-t ginn
hien/si,hatt/etassopge-spléck-t ginn
mirsinnopge-spléck-t ginn
dirsiddopge-spléck-t ginn
sisinnopge-spléck-t ginn
Plus-que-parfait
echwaropge-spléck-t ginn
duwaarsopge-spléck-t ginn
hien/si,hatt/etwaropge-spléck-t ginn
mirwarenopge-spléck-t ginn
dirwaartopge-spléck-t ginn
siwarenopge-spléck-t ginn
Futur I
echwäert opge-spléck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-spléck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opge-spléck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opge-spléck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opge-spléck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
spléck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles