E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
spléck-en bersten (D)éclater (F)
Stammformen spléck-enspléck-tge-spléck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspléck-en
duspléck-s
hien/si,hatt/etspléck-t
mirspléck-en
dirspléck-t
sispléck-en
Passé composé
echhuge-spléck-t
duhuesge-spléck-t
hien/si,hatt/ethuetge-spléck-t
mirhuge-spléck-t
dirhuttge-spléck-t
sihuge-spléck-t
Plus-que-parfait
echhatge-spléck-t
duhasge-spléck-t
hien/si,hatt/ethatge-spléck-t
mirhatege-spléck-t
dirhatge-spléck-t
sihatege-spléck-t
Futur I
echwäert spléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-spléck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspléck-en
dugéifsspléck-en
hien/si,hatt/etgéifspléck-en
mirgéifespléck-en
dirgéiftspléck-en
sigéifespléck-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-spléck-t
duhässge-spléck-t
hien/si,hatt/ethättge-spléck-t
mirhättege-spléck-t
dirhättge-spléck-t
sihättege-spléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspléck!
Plurielspléck-t!
ge-spléck-t
spléck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-spléck-t
dugëssge-spléck-t
hie/si,hatt/etgëttge-spléck-t
mirgige-spléck-t
dirgittge-spléck-t
sigige-spléck-t
Passé composé
echsige-spléck-t ginn
dubassge-spléck-t ginn
hien/si,hatt/etassge-spléck-t ginn
mirsige-spléck-t ginn
dirsiddge-spléck-t ginn
sisige-spléck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-spléck-t ginn
duwaarsge-spléck-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-spléck-t ginn
mirwarege-spléck-t ginn
dirwaartge-spléck-t ginn
siwarege-spléck-t ginn
Futur I
echwäert ge-spléck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-spléck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-spléck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-spléck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-spléck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opspléck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles