E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
calibréieren messen, bestimmen (D)calibrer (F)to measure (E)
Stammformen calibréierencalibréiertcalibréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalibréieren
ducalibréiers
hien/si,hatt/etcalibréiert
mircalibréieren
dircalibréiert
sicalibréieren
Passé composé
echhucalibréiert
duhuescalibréiert
hien/si,hatt/ethuetcalibréiert
mirhucalibréiert
dirhuttcalibréiert
sihucalibréiert
Plus-que-parfait
echhatcalibréiert
duhascalibréiert
hien/si,hatt/ethatcalibréiert
mirhatecalibréiert
dirhatcalibréiert
sihatecalibréiert
Futur I
echwäert calibréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calibréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalibréieren
dugéifscalibréieren
hien/si,hatt/etgéifcalibréieren
mirgéifecalibréieren
dirgéiftcalibréieren
sigéifecalibréieren
Conditionnel Passé composé
echhättcalibréiert
duhässcalibréiert
hien/si,hatt/ethättcalibréiert
mirhättecalibréiert
dirhättcalibréiert
sihättecalibréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalibréier!
Plurielcalibréiert!
calibréiert
calibréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicalibréiert
dugësscalibréiert
hie/si,hatt/etgëttcalibréiert
mirgicalibréiert
dirgittcalibréiert
sigicalibréiert
Passé composé
echsicalibréiert ginn
dubasscalibréiert ginn
hien/si,hatt/etasscalibréiert ginn
mirsicalibréiert ginn
dirsiddcalibréiert ginn
sisicalibréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcalibréiert ginn
duwaarscalibréiert ginn
hien/si,hatt/etwarcalibréiert ginn
mirwarecalibréiert ginn
dirwaartcalibréiert ginn
siwarecalibréiert ginn
Futur I
echwäert calibréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calibréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif calibréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif calibréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier calibréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles