E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
calméieren beruhigen (D)calmer (F)to calm so (E)
Stammformen calméierencalméiertcalméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalméieren
ducalméiers
hien/si,hatt/etcalméiert
mircalméieren
dircalméiert
sicalméieren
Passé composé
echhucalméiert
duhuescalméiert
hien/si,hatt/ethuetcalméiert
mirhucalméiert
dirhuttcalméiert
sihucalméiert
Plus-que-parfait
echhatcalméiert
duhascalméiert
hien/si,hatt/ethatcalméiert
mirhatecalméiert
dirhatcalméiert
sihatecalméiert
Futur I
echwäert calméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalméieren
dugéifscalméieren
hien/si,hatt/etgéifcalméieren
mirgéifecalméieren
dirgéiftcalméieren
sigéifecalméieren
Conditionnel Passé composé
echhättcalméiert
duhässcalméiert
hien/si,hatt/ethättcalméiert
mirhättecalméiert
dirhättcalméiert
sihättecalméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalméier!
Plurielcalméiert!
calméiert
calméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicalméiert
dugësscalméiert
hie/si,hatt/etgëttcalméiert
mirgicalméiert
dirgittcalméiert
sigicalméiert
Passé composé
echsicalméiert ginn
dubasscalméiert ginn
hien/si,hatt/etasscalméiert ginn
mirsicalméiert ginn
dirsiddcalméiert ginn
sisicalméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcalméiert ginn
duwaarscalméiert ginn
hien/si,hatt/etwarcalméiert ginn
mirwarecalméiert ginn
dirwaartcalméiert ginn
siwarecalméiert ginn
Futur I
echwäert calméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif calméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif calméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier calméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles