E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausspree-ën ausbreiten (D) – étendre (F)
Stammformen ausspree-ënspree-t ausausge-spree-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) • Trema in -ën D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ausspreeden
Indikativ Aktiv
Présent
echspree-ën aus
duspree-s aus
hien/si,hatt/etspree-t aus
mirspree-ën aus
dirspree-t aus
sispree-ën aus
Passé composé
echhunnausge-spree-t
duhuesausge-spree-t
hien/si,hatt/ethuetausge-spree-t
mirhunnausge-spree-t
dirhuttausge-spree-t
sihunnausge-spree-t
Plus-que-parfait
echhatausge-spree-t
duhasausge-spree-t
hien/si,hatt/ethatausge-spree-t
mirhatenausge-spree-t
dirhatausge-spree-t
sihatenausge-spree-t
Futur I
echwäert ausspree-ën
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-spree-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausspree-ën
dugéifsausspree-ën
hien/si,hatt/etgéifausspree-ën
mirgéifenausspree-ën
dirgéiftausspree-ën
sigéifenausspree-ën
Conditionnel Passé composé
echhättausge-spree-t
duhässausge-spree-t
hien/si,hatt/ethättausge-spree-t
mirhättenausge-spree-t
dirhättausge-spree-t
sihättenausge-spree-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspree aus!
Plurielspree-t aus!
ausge-spree-t
ausspree-ën
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausge-spree-t
dugëssausge-spree-t
hie/si,hatt/etgëttausge-spree-t
mirginnausge-spree-t
dirgittausge-spree-t
siginnausge-spree-t
Passé composé
echsinnausge-spree-t ginn
dubassausge-spree-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-spree-t ginn
mirsinnausge-spree-t ginn
dirsiddausge-spree-t ginn
sisinnausge-spree-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-spree-t ginn
duwaarsausge-spree-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-spree-t ginn
mirwarenausge-spree-t ginn
dirwaartausge-spree-t ginn
siwarenausge-spree-t ginn
Futur I
echwäert ausge-spree-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-spree-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausge-spree-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausge-spree-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausge-spree-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
spree-ën
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles