E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
usprŽtzen anspritzen (D)
Stammformen usprŽtzensprŽtzt unugesprŽtzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echsprŽtzen un
dusprŽtz un
hien/si,hatt/etsprŽtzt un
mirsprŽtzen un
dirsprŽtzt un
sisprŽtzen un
Passť composť
echhunnugesprŽtzt
duhuesugesprŽtzt
hien/si,hatt/ethuetugesprŽtzt
mirhunnugesprŽtzt
dirhuttugesprŽtzt
sihunnugesprŽtzt
Plus-que-parfait
echhatugesprŽtzt
duhasugesprŽtzt
hien/si,hatt/ethatugesprŽtzt
mirhatenugesprŽtzt
dirhatugesprŽtzt
sihatenugesprŽtzt
Futur I
echwäert usprŽtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugesprŽtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifusprŽtzen
dugéifsusprŽtzen
hien/si,hatt/etgéifusprŽtzen
mirgéifenusprŽtzen
dirgéiftusprŽtzen
sigéifenusprŽtzen
Conditionnel Passť composť
echhšttugesprŽtzt
duhšssugesprŽtzt
hien/si,hatt/ethšttugesprŽtzt
mirhšttenugesprŽtzt
dirhšttugesprŽtzt
sihšttenugesprŽtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliersprŽtz un!
PlurielsprŽtzt un!
ugesprŽtzt
usprŽtzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnugesprŽtzt
dugëssugesprŽtzt
hie/si,hatt/etgëttugesprŽtzt
mirginnugesprŽtzt
dirgittugesprŽtzt
siginnugesprŽtzt
Passť composť
echsinnugesprŽtzt ginn
dubassugesprŽtzt ginn
hien/si,hatt/etassugesprŽtzt ginn
mirsinnugesprŽtzt ginn
dirsiddugesprŽtzt ginn
sisinnugesprŽtzt ginn
Plus-que-parfait
echwarugesprŽtzt ginn
duwaarsugesprŽtzt ginn
hien/si,hatt/etwarugesprŽtzt ginn
mirwarenugesprŽtzt ginn
dirwaartugesprŽtzt ginn
siwarenugesprŽtzt ginn
Futur I
echwäert ugesprŽtzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugesprŽtzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif ugesprŽtzt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif ugesprŽtzt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier ugesprŽtzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asprŽtzenbesprŽtzenopsprŽtzensprŽtzenversprŽtzen
Remarquen (intern)
fr. Łbersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles