E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
camoufléieren tarnen (D)camoufler (F)to camouflage/ mask (E)
Stammformen camoufléierencamoufléiertcamoufléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcamoufléieren
ducamoufléiers
hien/si,hatt/etcamoufléiert
mircamoufléieren
dircamoufléiert
sicamoufléieren
Passé composé
echhucamoufléiert
duhuescamoufléiert
hien/si,hatt/ethuetcamoufléiert
mirhucamoufléiert
dirhuttcamoufléiert
sihucamoufléiert
Plus-que-parfait
echhatcamoufléiert
duhascamoufléiert
hien/si,hatt/ethatcamoufléiert
mirhatecamoufléiert
dirhatcamoufléiert
sihatecamoufléiert
Futur I
echwäert camoufléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert camoufléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcamoufléieren
dugéifscamoufléieren
hien/si,hatt/etgéifcamoufléieren
mirgéifecamoufléieren
dirgéiftcamoufléieren
sigéifecamoufléieren
Conditionnel Passé composé
echhättcamoufléiert
duhässcamoufléiert
hien/si,hatt/ethättcamoufléiert
mirhättecamoufléiert
dirhättcamoufléiert
sihättecamoufléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercamoufléier!
Plurielcamoufléiert!
camoufléiert
camoufléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicamoufléiert
dugësscamoufléiert
hie/si,hatt/etgëttcamoufléiert
mirgicamoufléiert
dirgittcamoufléiert
sigicamoufléiert
Passé composé
echsicamoufléiert ginn
dubasscamoufléiert ginn
hien/si,hatt/etasscamoufléiert ginn
mirsicamoufléiert ginn
dirsiddcamoufléiert ginn
sisicamoufléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcamoufléiert ginn
duwaarscamoufléiert ginn
hien/si,hatt/etwarcamoufléiert ginn
mirwarecamoufléiert ginn
dirwaartcamoufléiert ginn
siwarecamoufléiert ginn
Futur I
echwäert camoufléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert camoufléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif camoufléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif camoufléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier camoufléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles