E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sprinselen fleckig machen, sprenkeln (D)
Stammformen sprinselensprinseltgesprinselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsprinselen
dusprinsels
hien/si,hatt/etsprinselt
mirsprinselen
dirsprinselt
sisprinselen
Pass compos
echhugesprinselt
duhuesgesprinselt
hien/si,hatt/ethuetgesprinselt
mirhugesprinselt
dirhuttgesprinselt
sihugesprinselt
Plus-que-parfait
echhatgesprinselt
duhasgesprinselt
hien/si,hatt/ethatgesprinselt
mirhategesprinselt
dirhatgesprinselt
sihategesprinselt
Futur I
echwäert sprinselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesprinselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsprinselen
dugéifssprinselen
hien/si,hatt/etgéifsprinselen
mirgéifesprinselen
dirgéiftsprinselen
sigéifesprinselen
Conditionnel Pass compos
echhttgesprinselt
duhssgesprinselt
hien/si,hatt/ethttgesprinselt
mirhättegesprinselt
dirhttgesprinselt
sihättegesprinselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersprinsel!
Plurielsprinselt!
gesprinselt
sprinselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigesprinselt
dugëssgesprinselt
hie/si,hatt/etgëttgesprinselt
mirgigesprinselt
dirgittgesprinselt
sigigesprinselt
Pass compos
echsigesprinselt ginn
dubassgesprinselt ginn
hien/si,hatt/etassgesprinselt ginn
mirsigesprinselt ginn
dirsiddgesprinselt ginn
sisigesprinselt ginn
Plus-que-parfait
echwargesprinselt ginn
duwaarsgesprinselt ginn
hien/si,hatt/etwargesprinselt ginn
mirwaregesprinselt ginn
dirwaartgesprinselt ginn
siwaregesprinselt ginn
Futur I
echwäert gesprinselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesprinselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gesprinselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gesprinselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gesprinselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles