E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sproochen sprechen (D)parler (F)
Stammformen sproochensproochtgesproocht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsproochen
dusproochs
hien/si,hatt/etsproocht
mirsproochen
dirsproocht
sisproochen
Pass compos
echhugesproocht
duhuesgesproocht
hien/si,hatt/ethuetgesproocht
mirhugesproocht
dirhuttgesproocht
sihugesproocht
Plus-que-parfait
echhatgesproocht
duhasgesproocht
hien/si,hatt/ethatgesproocht
mirhategesproocht
dirhatgesproocht
sihategesproocht
Futur I
echwäert sproochen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesproocht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsproochen
dugéifssproochen
hien/si,hatt/etgéifsproochen
mirgéifesproochen
dirgéiftsproochen
sigéifesproochen
Conditionnel Pass compos
echhttgesproocht
duhssgesproocht
hien/si,hatt/ethttgesproocht
mirhättegesproocht
dirhttgesproocht
sihättegesproocht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersprooch!
Plurielsproocht!
gesproocht
sproochen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigesproocht
dugëssgesproocht
hie/si,hatt/etgëttgesproocht
mirgigesproocht
dirgittgesproocht
sigigesproocht
Pass compos
echsigesproocht ginn
dubassgesproocht ginn
hien/si,hatt/etassgesproocht ginn
mirsigesproocht ginn
dirsiddgesproocht ginn
sisigesproocht ginn
Plus-que-parfait
echwargesproocht ginn
duwaarsgesproocht ginn
hien/si,hatt/etwargesproocht ginn
mirwaregesproocht ginn
dirwaartgesproocht ginn
siwaregesproocht ginn
Futur I
echwäert gesproocht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesproocht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gesproocht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gesproocht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gesproocht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles