E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
campéieren zelten (D)camper (F)to camp (E)
Stammformen campéierencampéiertcampéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcampéieren
ducampéiers
hien/si,hatt/etcampéiert
mircampéieren
dircampéiert
sicampéieren
Passé composé
echhucampéiert
duhuescampéiert
hien/si,hatt/ethuetcampéiert
mirhucampéiert
dirhuttcampéiert
sihucampéiert
Plus-que-parfait
echhatcampéiert
duhascampéiert
hien/si,hatt/ethatcampéiert
mirhatecampéiert
dirhatcampéiert
sihatecampéiert
Futur I
echwäert campéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert campéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcampéieren
dugéifscampéieren
hien/si,hatt/etgéifcampéieren
mirgéifecampéieren
dirgéiftcampéieren
sigéifecampéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcampéiert
duhässcampéiert
hien/si,hatt/ethättcampéiert
mirhättecampéiert
dirhättcampéiert
sihättecampéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercampéier!
Plurielcampéiert!
campéiert
campéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles