E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aspueren einsparen (D) – conomiser, faire conomie de (F)
Stammformen aspuerenspuert anagespuert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echspueren an
duspuers an
hien/si,hatt/etspuert an
mirspueren an
dirspuert an
sispueren an
Pass compos
echhunnagespuert
duhuesagespuert
hien/si,hatt/ethuetagespuert
mirhunnagespuert
dirhuttagespuert
sihunnagespuert
Plus-que-parfait
echhatagespuert
duhasagespuert
hien/si,hatt/ethatagespuert
mirhatenagespuert
dirhatagespuert
sihatenagespuert
Modale Futur I
echwäert aspueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agespuert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaspueren
dugéifsaspueren
hien/si,hatt/etgéifaspueren
mirgéifenaspueren
dirgéiftaspueren
sigéifenaspueren
Conditionnel pass compos
echhttagespuert
duhssagespuert
hien/si,hatt/ethttagespuert
mirhttenagespuert
dirhttagespuert
sihttenagespuert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspuer an!
Plurielspuert an!
agespuert
aspueren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnagespuert
dugëssagespuert
hie/si,hatt/etgëttagespuert
mirginnagespuert
dirgittagespuert
siginnagespuert
Pass compos
echsinnagespuert ginn
dubassagespuert ginn
hien/si,hatt/etassagespuert ginn
mirsinnagespuert ginn
dirsiddagespuert ginn
sisinnagespuert ginn
Plus-que-parfait
echwaragespuert ginn
duwaarsagespuert ginn
hien/si,hatt/etwaragespuert ginn
mirwarenagespuert ginn
dirwaartagespuert ginn
siwarenagespuert ginn
Modale Futur I
echwäert agespuert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agespuert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agespuert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agespuert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier agespuert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erspuerenofspuerenspueren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles