E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aspuer-en einsparen (D) – conomiser, faire conomie de (F)
Stammformen aspuer-enspuer-t anage-spuer-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspuer-en an
duspuer-s an
hien/si,hatt/etspuer-t an
mirspuer-en an
dirspuer-t an
sispuer-en an
Pass compos
echhunnage-spuer-t
duhuesage-spuer-t
hien/si,hatt/ethuetage-spuer-t
mirhunnage-spuer-t
dirhuttage-spuer-t
sihunnage-spuer-t
Plus-que-parfait
echhatage-spuer-t
duhasage-spuer-t
hien/si,hatt/ethatage-spuer-t
mirhatenage-spuer-t
dirhatage-spuer-t
sihatenage-spuer-t
Futur I
echwäert aspuer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-spuer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaspuer-en
dugéifsaspuer-en
hien/si,hatt/etgéifaspuer-en
mirgéifenaspuer-en
dirgéiftaspuer-en
sigéifenaspuer-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-spuer-t
duhssage-spuer-t
hien/si,hatt/ethttage-spuer-t
mirhttenage-spuer-t
dirhttage-spuer-t
sihttenage-spuer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspuer an!
Plurielspuer-t an!
age-spuer-t
aspuer-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-spuer-t
dugëssage-spuer-t
hie/si,hatt/etgëttage-spuer-t
mirginnage-spuer-t
dirgittage-spuer-t
siginnage-spuer-t
Pass compos
echsinnage-spuer-t ginn
dubassage-spuer-t ginn
hien/si,hatt/etassage-spuer-t ginn
mirsinnage-spuer-t ginn
dirsiddage-spuer-t ginn
sisinnage-spuer-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-spuer-t ginn
duwaarsage-spuer-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-spuer-t ginn
mirwarenage-spuer-t ginn
dirwaartage-spuer-t ginn
siwarenage-spuer-t ginn
Futur I
echwäert age-spuer-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-spuer-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-spuer-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-spuer-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-spuer-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erspuer-enofspuer-enspuer-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles