E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erspueren ersparen (D)pargner (F)
Stammformen erspuerenerspuerterspuert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerspueren
duerspuers
hien/si,hatt/eterspuert
mirerspueren
direrspuert
sierspueren
Pass compos
echhunnerspuert
duhueserspuert
hien/si,hatt/ethueterspuert
mirhunnerspuert
dirhutterspuert
sihunnerspuert
Plus-que-parfait
echhaterspuert
duhaserspuert
hien/si,hatt/ethaterspuert
mirhatenerspuert
dirhaterspuert
sihatenerspuert
Futur I
echwäert erspueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erspuert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferspueren
dugéifserspueren
hien/si,hatt/etgéiferspueren
mirgéifenerspueren
dirgéifterspueren
sigéifenerspueren
Conditionnel Pass compos
echhtterspuert
duhsserspuert
hien/si,hatt/ethtterspuert
mirhttenerspuert
dirhtterspuert
sihttenerspuert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererspuer!
Plurielerspuert!
erspuert
erspueren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerspuert
dugësserspuert
hie/si,hatt/etgëtterspuert
mirginnerspuert
dirgitterspuert
siginnerspuert
Pass compos
echsinnerspuert ginn
dubasserspuert ginn
hien/si,hatt/etasserspuert ginn
mirsinnerspuert ginn
dirsidderspuert ginn
sisinnerspuert ginn
Plus-que-parfait
echwarerspuert ginn
duwaarserspuert ginn
hien/si,hatt/etwarerspuert ginn
mirwarenerspuert ginn
dirwaarterspuert ginn
siwarenerspuert ginn
Futur I
echwäert erspuert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erspuert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erspuert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erspuert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erspuert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aspuerenofspuerenspueren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles