E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
captéieren empfangen (D)capter (F)to receive (E)
Stammformen captéierencaptéiertcaptéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcaptéieren
ducaptéiers
hien/si,hatt/etcaptéiert
mircaptéieren
dircaptéiert
sicaptéieren
Passé composé
echhucaptéiert
duhuescaptéiert
hien/si,hatt/ethuetcaptéiert
mirhucaptéiert
dirhuttcaptéiert
sihucaptéiert
Plus-que-parfait
echhatcaptéiert
duhascaptéiert
hien/si,hatt/ethatcaptéiert
mirhatecaptéiert
dirhatcaptéiert
sihatecaptéiert
Futur I
echwäert captéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert captéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcaptéieren
dugéifscaptéieren
hien/si,hatt/etgéifcaptéieren
mirgéifecaptéieren
dirgéiftcaptéieren
sigéifecaptéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcaptéiert
duhässcaptéiert
hien/si,hatt/ethättcaptéiert
mirhättecaptéiert
dirhättcaptéiert
sihättecaptéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercaptéier!
Plurielcaptéiert!
captéiert
captéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicaptéiert
dugësscaptéiert
hie/si,hatt/etgëttcaptéiert
mirgicaptéiert
dirgittcaptéiert
sigicaptéiert
Passé composé
echsicaptéiert ginn
dubasscaptéiert ginn
hien/si,hatt/etasscaptéiert ginn
mirsicaptéiert ginn
dirsiddcaptéiert ginn
sisicaptéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcaptéiert ginn
duwaarscaptéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcaptéiert ginn
mirwarecaptéiert ginn
dirwaartcaptéiert ginn
siwarecaptéiert ginn
Futur I
echwäert captéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert captéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif captéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif captéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier captéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles