E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mspullen umsplen (D)
Stammformen mspullenspullt mmgespullt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspullen m
duspulls m
hien/si,hatt/etspullt m
mirspullen m
dirspullt m
sispullen m
Pass compos
echhunnmgespullt
duhuesmgespullt
hien/si,hatt/ethuetmgespullt
mirhunnmgespullt
dirhuttmgespullt
sihunnmgespullt
Plus-que-parfait
echhatmgespullt
duhasmgespullt
hien/si,hatt/ethatmgespullt
mirhatenmgespullt
dirhatmgespullt
sihatenmgespullt
Futur I
echwäert mspullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgespullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmspullen
dugéifsmspullen
hien/si,hatt/etgéifmspullen
mirgéifenmspullen
dirgéiftmspullen
sigéifenmspullen
Conditionnel Pass compos
echhttmgespullt
duhssmgespullt
hien/si,hatt/ethttmgespullt
mirhttenmgespullt
dirhttmgespullt
sihttenmgespullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspull m!
Plurielspullt m!
mgespullt
mspullen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgespullt
dugëssmgespullt
hie/si,hatt/etgëttmgespullt
mirginnmgespullt
dirgittmgespullt
siginnmgespullt
Pass compos
echsinnmgespullt ginn
dubassmgespullt ginn
hien/si,hatt/etassmgespullt ginn
mirsinnmgespullt ginn
dirsiddmgespullt ginn
sisinnmgespullt ginn
Plus-que-parfait
echwarmgespullt ginn
duwaarsmgespullt ginn
hien/si,hatt/etwarmgespullt ginn
mirwarenmgespullt ginn
dirwaartmgespullt ginn
siwarenmgespullt ginn
Futur I
echwäert mgespullt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgespullt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgespullt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgespullt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgespullt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspullennnerspullenewechspullenofspullenspullen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles