E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnerspullen untersplen (D)
Stammformen nnerspullennnerspulltnnerspullt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerspullen
dunnerspulls
hien/si,hatt/etnnerspullt
mirnnerspullen
dirnnerspullt
sinnerspullen
Pass compos
echhunnnnerspullt
duhuesnnerspullt
hien/si,hatt/ethuetnnerspullt
mirhunnnnerspullt
dirhuttnnerspullt
sihunnnnerspullt
Plus-que-parfait
echhatnnerspullt
duhasnnerspullt
hien/si,hatt/ethatnnerspullt
mirhatennnerspullt
dirhatnnerspullt
sihatennnerspullt
Futur I
echwäert nnerspullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerspullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerspullen
dugéifsnnerspullen
hien/si,hatt/etgéifnnerspullen
mirgéifennnerspullen
dirgéiftnnerspullen
sigéifennnerspullen
Conditionnel Pass compos
echhttnnerspullt
duhssnnerspullt
hien/si,hatt/ethttnnerspullt
mirhttennnerspullt
dirhttnnerspullt
sihttennnerspullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerspull!
Plurielnnerspullt!
nnerspullt
nnerspullen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnerspullt
dugëssnnerspullt
hie/si,hatt/etgëttnnerspullt
mirginnnnerspullt
dirgittnnerspullt
siginnnnerspullt
Pass compos
echsinnnnerspullt ginn
dubassnnerspullt ginn
hien/si,hatt/etassnnerspullt ginn
mirsinnnnerspullt ginn
dirsiddnnerspullt ginn
sisinnnnerspullt ginn
Plus-que-parfait
echwarnnerspullt ginn
duwaarsnnerspullt ginn
hien/si,hatt/etwarnnerspullt ginn
mirwarennnerspullt ginn
dirwaartnnerspullt ginn
siwarennnerspullt ginn
Futur I
echwäert nnerspullt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerspullt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnerspullt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnerspullt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnerspullt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspullenmspullenewechspullenofspullenspullen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles