E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechspullen wegsplen (D)
Stammformen ewechspullenspullt ewechewechgespullt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspullen ewech
duspulls ewech
hien/si,hatt/etspullt ewech
mirspullen ewech
dirspullt ewech
sispullen ewech
Pass compos
echhunnewechgespullt
duhuesewechgespullt
hien/si,hatt/ethuetewechgespullt
mirhunnewechgespullt
dirhuttewechgespullt
sihunnewechgespullt
Plus-que-parfait
echhatewechgespullt
duhasewechgespullt
hien/si,hatt/ethatewechgespullt
mirhatenewechgespullt
dirhatewechgespullt
sihatenewechgespullt
Futur I
echwäert ewechspullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgespullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechspullen
dugéifsewechspullen
hien/si,hatt/etgéifewechspullen
mirgéifenewechspullen
dirgéiftewechspullen
sigéifenewechspullen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgespullt
duhssewechgespullt
hien/si,hatt/ethttewechgespullt
mirhttenewechgespullt
dirhttewechgespullt
sihttenewechgespullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspull ewech!
Plurielspullt ewech!
ewechgespullt
ewechspullen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechgespullt
dugëssewechgespullt
hie/si,hatt/etgëttewechgespullt
mirginnewechgespullt
dirgittewechgespullt
siginnewechgespullt
Pass compos
echsinnewechgespullt ginn
dubassewechgespullt ginn
hien/si,hatt/etassewechgespullt ginn
mirsinnewechgespullt ginn
dirsiddewechgespullt ginn
sisinnewechgespullt ginn
Plus-que-parfait
echwarewechgespullt ginn
duwaarsewechgespullt ginn
hien/si,hatt/etwarewechgespullt ginn
mirwarenewechgespullt ginn
dirwaartewechgespullt ginn
siwarenewechgespullt ginn
Futur I
echwäert ewechgespullt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgespullt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechgespullt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechgespullt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechgespullt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspullenmspullennnerspullenofspullenspullen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles