E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofspull-en absplen (D) – laver, rincer (F)
Stammformen ofspull-enspull-t ofofge-spull-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspull-en of
duspull-s of
hien/si,hatt/etspull-t of
mirspull-en of
dirspull-t of
sispull-en of
Pass compos
echhunnofge-spull-t
duhuesofge-spull-t
hien/si,hatt/ethuetofge-spull-t
mirhunnofge-spull-t
dirhuttofge-spull-t
sihunnofge-spull-t
Plus-que-parfait
echhatofge-spull-t
duhasofge-spull-t
hien/si,hatt/ethatofge-spull-t
mirhatenofge-spull-t
dirhatofge-spull-t
sihatenofge-spull-t
Futur I
echwäert ofspull-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-spull-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofspull-en
dugéifsofspull-en
hien/si,hatt/etgéifofspull-en
mirgéifenofspull-en
dirgéiftofspull-en
sigéifenofspull-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-spull-t
duhssofge-spull-t
hien/si,hatt/ethttofge-spull-t
mirhttenofge-spull-t
dirhttofge-spull-t
sihttenofge-spull-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspull of!
Plurielspull-t of!
ofge-spull-t
ofspull-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-spull-t
dugëssofge-spull-t
hie/si,hatt/etgëttofge-spull-t
mirginnofge-spull-t
dirgittofge-spull-t
siginnofge-spull-t
Pass compos
echsinnofge-spull-t ginn
dubassofge-spull-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-spull-t ginn
mirsinnofge-spull-t ginn
dirsiddofge-spull-t ginn
sisinnofge-spull-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-spull-t ginn
duwaarsofge-spull-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-spull-t ginn
mirwarenofge-spull-t ginn
dirwaartofge-spull-t ginn
siwarenofge-spull-t ginn
Futur I
echwäert ofge-spull-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-spull-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-spull-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-spull-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-spull-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspull-enmspull-ennnerspull-enewechspull-enspull-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles