E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
destabiliséieren stabilisieren (D)stabiliser (F)
Stammformen destabiliséierendestabiliséiertdestabiliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdestabiliséieren
dudestabiliséiers
hien/si,hatt/etdestabiliséiert
mirdestabiliséieren
dirdestabiliséiert
sidestabiliséieren
Passé composé
echhunndestabiliséiert
duhuesdestabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetdestabiliséiert
mirhunndestabiliséiert
dirhuttdestabiliséiert
sihunndestabiliséiert
Plus-que-parfait
echhatdestabiliséiert
duhasdestabiliséiert
hien/si,hatt/ethatdestabiliséiert
mirhatendestabiliséiert
dirhatdestabiliséiert
sihatendestabiliséiert
Futur I
echwäert destabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert destabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdestabiliséieren
dugéifsdestabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifdestabiliséieren
mirgéifendestabiliséieren
dirgéiftdestabiliséieren
sigéifendestabiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättdestabiliséiert
duhässdestabiliséiert
hien/si,hatt/ethättdestabiliséiert
mirhättendestabiliséiert
dirhättdestabiliséiert
sihättendestabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdestabiliséier!
Plurieldestabiliséiert!
destabiliséiert
destabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndestabiliséiert
dugëssdestabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttdestabiliséiert
mirginndestabiliséiert
dirgittdestabiliséiert
siginndestabiliséiert
Passé composé
echsinndestabiliséiert ginn
dubassdestabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassdestabiliséiert ginn
mirsinndestabiliséiert ginn
dirsidddestabiliséiert ginn
sisinndestabiliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwardestabiliséiert ginn
duwaarsdestabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwardestabiliséiert ginn
mirwarendestabiliséiert ginn
dirwaartdestabiliséiert ginn
siwarendestabiliséiert ginn
Futur I
echwäert destabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert destabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif destabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif destabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier destabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles