E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stabiliséieren sticheln (D) – asticoter (F)
Stammformen stabiliséierenstabiliséiertstabiliséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstabiliséieren
dustabiliséiers
hien/si,hatt/etstabiliséiert
mirstabiliséieren
dirstabiliséiert
sistabiliséieren
Passé composé
echhustabiliséiert
duhuesstabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetstabiliséiert
mirhustabiliséiert
dirhuttstabiliséiert
sihustabiliséiert
Plus-que-parfait
echhatstabiliséiert
duhasstabiliséiert
hien/si,hatt/ethatstabiliséiert
mirhatestabiliséiert
dirhatstabiliséiert
sihatestabiliséiert
Futur I
echwäert stabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstabiliséieren
dugéifsstabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifstabiliséieren
mirgéifestabiliséieren
dirgéiftstabiliséieren
sigéifestabiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättstabiliséiert
duhässstabiliséiert
hien/si,hatt/ethättstabiliséiert
mirhättestabiliséiert
dirhättstabiliséiert
sihättestabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstabiliséier!
Plurielstabiliséiert!
stabiliséiert
stabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistabiliséiert
dugëssstabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttstabiliséiert
mirgistabiliséiert
dirgittstabiliséiert
sigistabiliséiert
Passé composé
echsistabiliséiert ginn
dubassstabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassstabiliséiert ginn
mirsistabiliséiert ginn
dirsiddstabiliséiert ginn
sisistabiliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarstabiliséiert ginn
duwaarsstabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarstabiliséiert ginn
mirwarestabiliséiert ginn
dirwaartstabiliséiert ginn
siwarestabiliséiert ginn
Futur I
echwäert stabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif stabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif stabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier stabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles