E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ustachelen anstacheln (D)inciter (F)
Stammformen ustachelenstachelt unugestachelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstachelen un
dustachels un
hien/si,hatt/etstachelt un
mirstachelen un
dirstachelt un
sistachelen un
Pass compos
echhunnugestachelt
duhuesugestachelt
hien/si,hatt/ethuetugestachelt
mirhunnugestachelt
dirhuttugestachelt
sihunnugestachelt
Plus-que-parfait
echhatugestachelt
duhasugestachelt
hien/si,hatt/ethatugestachelt
mirhatenugestachelt
dirhatugestachelt
sihatenugestachelt
Futur I
echwäert ustachelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugestachelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifustachelen
dugéifsustachelen
hien/si,hatt/etgéifustachelen
mirgéifenustachelen
dirgéiftustachelen
sigéifenustachelen
Conditionnel Pass compos
echhttugestachelt
duhssugestachelt
hien/si,hatt/ethttugestachelt
mirhttenugestachelt
dirhttugestachelt
sihttenugestachelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstachel un!
Plurielstachelt un!
ugestachelt
ustachelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugestachelt
dugëssugestachelt
hie/si,hatt/etgëttugestachelt
mirginnugestachelt
dirgittugestachelt
siginnugestachelt
Pass compos
echsinnugestachelt ginn
dubassugestachelt ginn
hien/si,hatt/etassugestachelt ginn
mirsinnugestachelt ginn
dirsiddugestachelt ginn
sisinnugestachelt ginn
Plus-que-parfait
echwarugestachelt ginn
duwaarsugestachelt ginn
hien/si,hatt/etwarugestachelt ginn
mirwarenugestachelt ginn
dirwaartugestachelt ginn
siwarenugestachelt ginn
Futur I
echwäert ugestachelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugestachelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugestachelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugestachelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugestachelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles