E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stacheren stochern (D)piquer (F)
Stammformen stacherenstachertgestachert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstacheren
dustachers
hien/si,hatt/etstachert
mirstacheren
dirstachert
sistacheren
Pass compos
echhugestachert
duhuesgestachert
hien/si,hatt/ethuetgestachert
mirhugestachert
dirhuttgestachert
sihugestachert
Plus-que-parfait
echhatgestachert
duhasgestachert
hien/si,hatt/ethatgestachert
mirhategestachert
dirhatgestachert
sihategestachert
Futur I
echwäert stacheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestachert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstacheren
dugéifsstacheren
hien/si,hatt/etgéifstacheren
mirgéifestacheren
dirgéiftstacheren
sigéifestacheren
Conditionnel Pass compos
echhttgestachert
duhssgestachert
hien/si,hatt/ethttgestachert
mirhättegestachert
dirhttgestachert
sihättegestachert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstacher!
Plurielstachert!
gestachert
stacheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigestachert
dugëssgestachert
hie/si,hatt/etgëttgestachert
mirgigestachert
dirgittgestachert
sigigestachert
Pass compos
echsigestachert ginn
dubassgestachert ginn
hien/si,hatt/etassgestachert ginn
mirsigestachert ginn
dirsiddgestachert ginn
sisigestachert ginn
Plus-que-parfait
echwargestachert ginn
duwaarsgestachert ginn
hien/si,hatt/etwargestachert ginn
mirwaregestachert ginn
dirwaartgestachert ginn
siwaregestachert ginn
Futur I
echwäert gestachert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestachert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gestachert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gestachert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gestachert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles