E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bestäerken bestärken (D)conforter (dans) (F)
Stammformen bestäerkenbestäerktbestäerkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbestäerken
dubestäerks
hien/si,hatt/etbestäerkt
mirbestäerken
dirbestäerkt
sibestäerken
Passé composé
echhubestäerkt
duhuesbestäerkt
hien/si,hatt/ethuetbestäerkt
mirhubestäerkt
dirhuttbestäerkt
sihubestäerkt
Plus-que-parfait
echhatbestäerkt
duhasbestäerkt
hien/si,hatt/ethatbestäerkt
mirhatebestäerkt
dirhatbestäerkt
sihatebestäerkt
Futur I
echwäert bestäerken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestäerkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbestäerken
dugéifsbestäerken
hien/si,hatt/etgéifbestäerken
mirgéifebestäerken
dirgéiftbestäerken
sigéifebestäerken
Conditionnel Passé composé
echhättbestäerkt
duhässbestäerkt
hien/si,hatt/ethättbestäerkt
mirhättebestäerkt
dirhättbestäerkt
sihättebestäerkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbestäerk!
Plurielbestäerkt!
bestäerkt
bestäerken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibestäerkt
dugëssbestäerkt
hie/si,hatt/etgëttbestäerkt
mirgibestäerkt
dirgittbestäerkt
sigibestäerkt
Passé composé
echsibestäerkt ginn
dubassbestäerkt ginn
hien/si,hatt/etassbestäerkt ginn
mirsibestäerkt ginn
dirsiddbestäerkt ginn
sisibestäerkt ginn
Plus-que-parfait
echwarbestäerkt ginn
duwaarsbestäerkt ginn
hien/si,hatt/etwarbestäerkt ginn
mirwarebestäerkt ginn
dirwaartbestäerkt ginn
siwarebestäerkt ginn
Futur I
echwäert bestäerkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestäerkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bestäerkt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bestäerkt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bestäerkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stäerkenverstäerken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles