E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bestäerk-en bestärken (D) – conforter (dans) (F)
Stammformen bestäerk-enbestäerk-tbestäerk-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbestäerk-en
dubestäerk-s
hien/si,hatt/etbestäerk-t
mirbestäerk-en
dirbestäerk-t
sibestäerk-en
Passé composé
echhubestäerk-t
duhuesbestäerk-t
hien/si,hatt/ethuetbestäerk-t
mirhubestäerk-t
dirhuttbestäerk-t
sihubestäerk-t
Plus-que-parfait
echhatbestäerk-t
duhasbestäerk-t
hien/si,hatt/ethatbestäerk-t
mirhatebestäerk-t
dirhatbestäerk-t
sihatebestäerk-t
Futur I
echwäert bestäerk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestäerk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbestäerk-en
dugéifsbestäerk-en
hien/si,hatt/etgéifbestäerk-en
mirgéifebestäerk-en
dirgéiftbestäerk-en
sigéifebestäerk-en
Conditionnel Passé composé
echhättbestäerk-t
duhässbestäerk-t
hien/si,hatt/ethättbestäerk-t
mirhättebestäerk-t
dirhättbestäerk-t
sihättebestäerk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbestäerk!
Plurielbestäerk-t!
bestäerk-t
bestäerk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibestäerk-t
dugëssbestäerk-t
hie/si,hatt/etgëttbestäerk-t
mirgibestäerk-t
dirgittbestäerk-t
sigibestäerk-t
Passé composé
echsibestäerk-t ginn
dubassbestäerk-t ginn
hien/si,hatt/etassbestäerk-t ginn
mirsibestäerk-t ginn
dirsiddbestäerk-t ginn
sisibestäerk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbestäerk-t ginn
duwaarsbestäerk-t ginn
hien/si,hatt/etwarbestäerk-t ginn
mirwarebestäerk-t ginn
dirwaartbestäerk-t ginn
siwarebestäerk-t ginn
Futur I
echwäert bestäerk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestäerk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bestäerk-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bestäerk-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bestäerk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stäerk-enverstäerk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles