E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verstäerken verstärken (D)renforcer (F)
Stammformen verstäerkenverstäerktverstäerkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverstäerken
duverstäerks
hien/si,hatt/etverstäerkt
mirverstäerken
dirverstäerkt
siverstäerken
Passé composé
echhuverstäerkt
duhuesverstäerkt
hien/si,hatt/ethuetverstäerkt
mirhuverstäerkt
dirhuttverstäerkt
sihuverstäerkt
Plus-que-parfait
echhatverstäerkt
duhasverstäerkt
hien/si,hatt/ethatverstäerkt
mirhateverstäerkt
dirhatverstäerkt
sihateverstäerkt
Futur I
echwäert verstäerken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstäerkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverstäerken
dugéifsverstäerken
hien/si,hatt/etgéifverstäerken
mirgéifeverstäerken
dirgéiftverstäerken
sigéifeverstäerken
Conditionnel Passé composé
echhättverstäerkt
duhässverstäerkt
hien/si,hatt/ethättverstäerkt
mirhätteverstäerkt
dirhättverstäerkt
sihätteverstäerkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverstäerk!
Plurielverstäerkt!
verstäerkt
verstäerken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverstäerkt
dugëssverstäerkt
hie/si,hatt/etgëttverstäerkt
mirgiverstäerkt
dirgittverstäerkt
sigiverstäerkt
Passé composé
echsiverstäerkt ginn
dubassverstäerkt ginn
hien/si,hatt/etassverstäerkt ginn
mirsiverstäerkt ginn
dirsiddverstäerkt ginn
sisiverstäerkt ginn
Plus-que-parfait
echwarverstäerkt ginn
duwaarsverstäerkt ginn
hien/si,hatt/etwarverstäerkt ginn
mirwareverstäerkt ginn
dirwaartverstäerkt ginn
siwareverstäerkt ginn
Futur I
echwäert verstäerkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstäerkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verstäerkt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verstäerkt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verstäerkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bestäerkenstäerken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles