E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stäerken stärken (D)renforcer (F)
Stammformen stäerkenstäerktgestäerkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstäerken
dustäerks
hien/si,hatt/etstäerkt
mirstäerken
dirstäerkt
sistäerken
Passé composé
echhugestäerkt
duhuesgestäerkt
hien/si,hatt/ethuetgestäerkt
mirhugestäerkt
dirhuttgestäerkt
sihugestäerkt
Plus-que-parfait
echhatgestäerkt
duhasgestäerkt
hien/si,hatt/ethatgestäerkt
mirhategestäerkt
dirhatgestäerkt
sihategestäerkt
Futur I
echwäert stäerken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestäerkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstäerken
dugéifsstäerken
hien/si,hatt/etgéifstäerken
mirgéifestäerken
dirgéiftstäerken
sigéifestäerken
Conditionnel Passé composé
echhättgestäerkt
duhässgestäerkt
hien/si,hatt/ethättgestäerkt
mirhättegestäerkt
dirhättgestäerkt
sihättegestäerkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstäerk!
Plurielstäerkt!
gestäerkt
stäerken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigestäerkt
dugëssgestäerkt
hie/si,hatt/etgëttgestäerkt
mirgigestäerkt
dirgittgestäerkt
sigigestäerkt
Passé composé
echsigestäerkt ginn
dubassgestäerkt ginn
hien/si,hatt/etassgestäerkt ginn
mirsigestäerkt ginn
dirsiddgestäerkt ginn
sisigestäerkt ginn
Plus-que-parfait
echwargestäerkt ginn
duwaarsgestäerkt ginn
hien/si,hatt/etwargestäerkt ginn
mirwaregestäerkt ginn
dirwaartgestäerkt ginn
siwaregestäerkt ginn
Futur I
echwäert gestäerkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestäerkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gestäerkt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gestäerkt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gestäerkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bestäerkenverstäerken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles