E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
staffelen staffeln (D) – chelonner (F)
Stammformen staffelenstaffeltgestaffelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstaffelen
dustaffels
hien/si,hatt/etstaffelt
mirstaffelen
dirstaffelt
sistaffelen
Pass compos
echhugestaffelt
duhuesgestaffelt
hien/si,hatt/ethuetgestaffelt
mirhugestaffelt
dirhuttgestaffelt
sihugestaffelt
Plus-que-parfait
echhatgestaffelt
duhasgestaffelt
hien/si,hatt/ethatgestaffelt
mirhategestaffelt
dirhatgestaffelt
sihategestaffelt
Futur I
echwäert staffelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestaffelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstaffelen
dugéifsstaffelen
hien/si,hatt/etgéifstaffelen
mirgéifestaffelen
dirgéiftstaffelen
sigéifestaffelen
Conditionnel Pass compos
echhttgestaffelt
duhssgestaffelt
hien/si,hatt/ethttgestaffelt
mirhättegestaffelt
dirhttgestaffelt
sihättegestaffelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstaffel!
Plurielstaffelt!
gestaffelt
staffelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigestaffelt
dugëssgestaffelt
hie/si,hatt/etgëttgestaffelt
mirgigestaffelt
dirgittgestaffelt
sigigestaffelt
Pass compos
echsigestaffelt ginn
dubassgestaffelt ginn
hien/si,hatt/etassgestaffelt ginn
mirsigestaffelt ginn
dirsiddgestaffelt ginn
sisigestaffelt ginn
Plus-que-parfait
echwargestaffelt ginn
duwaarsgestaffelt ginn
hien/si,hatt/etwargestaffelt ginn
mirwaregestaffelt ginn
dirwaartgestaffelt ginn
siwaregestaffelt ginn
Futur I
echwäert gestaffelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestaffelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gestaffelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gestaffelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gestaffelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles