E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opstäipen aufstützen (D)accoter (F)
Stammformen opstäipenstäipt opopgestäipt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstäipen op
dustäips op
hien/si,hatt/etstäipt op
mirstäipen op
dirstäipt op
sistäipen op
Passé composé
echhunnopgestäipt
duhuesopgestäipt
hien/si,hatt/ethuetopgestäipt
mirhunnopgestäipt
dirhuttopgestäipt
sihunnopgestäipt
Plus-que-parfait
echhatopgestäipt
duhasopgestäipt
hien/si,hatt/ethatopgestäipt
mirhatenopgestäipt
dirhatopgestäipt
sihatenopgestäipt
Futur I
echwäert opstäipen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgestäipt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopstäipen
dugéifsopstäipen
hien/si,hatt/etgéifopstäipen
mirgéifenopstäipen
dirgéiftopstäipen
sigéifenopstäipen
Conditionnel Passé composé
echhättopgestäipt
duhässopgestäipt
hien/si,hatt/ethättopgestäipt
mirhättenopgestäipt
dirhättopgestäipt
sihättenopgestäipt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstäip op!
Plurielstäipt op!
opgestäipt
opstäipen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgestäipt
dugëssopgestäipt
hie/si,hatt/etgëttopgestäipt
mirginnopgestäipt
dirgittopgestäipt
siginnopgestäipt
Passé composé
echsinnopgestäipt ginn
dubassopgestäipt ginn
hien/si,hatt/etassopgestäipt ginn
mirsinnopgestäipt ginn
dirsiddopgestäipt ginn
sisinnopgestäipt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgestäipt ginn
duwaarsopgestäipt ginn
hien/si,hatt/etwaropgestäipt ginn
mirwarenopgestäipt ginn
dirwaartopgestäipt ginn
siwarenopgestäipt ginn
Futur I
echwäert opgestäipt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgestäipt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgestäipt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgestäipt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgestäipt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofstäipenstäipen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles