E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verstännegen verständigen (D)communiquer (F)
Stammformen verstännegenverstännegtverstännegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverstännegen
duverstännegs
hien/si,hatt/etverstännegt
mirverstännegen
dirverstännegt
siverstännegen
Passé composé
echhuverstännegt
duhuesverstännegt
hien/si,hatt/ethuetverstännegt
mirhuverstännegt
dirhuttverstännegt
sihuverstännegt
Plus-que-parfait
echhatverstännegt
duhasverstännegt
hien/si,hatt/ethatverstännegt
mirhateverstännegt
dirhatverstännegt
sihateverstännegt
Futur I
echwäert verstännegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstännegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverstännegen
dugéifsverstännegen
hien/si,hatt/etgéifverstännegen
mirgéifeverstännegen
dirgéiftverstännegen
sigéifeverstännegen
Conditionnel Passé composé
echhättverstännegt
duhässverstännegt
hien/si,hatt/ethättverstännegt
mirhätteverstännegt
dirhättverstännegt
sihätteverstännegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverstänneg!
Plurielverstännegt!
verstännegt
verstännegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverstännegt
dugëssverstännegt
hie/si,hatt/etgëttverstännegt
mirgiverstännegt
dirgittverstännegt
sigiverstännegt
Passé composé
echsiverstännegt ginn
dubassverstännegt ginn
hien/si,hatt/etassverstännegt ginn
mirsiverstännegt ginn
dirsiddverstännegt ginn
sisiverstännegt ginn
Plus-que-parfait
echwarverstännegt ginn
duwaarsverstännegt ginn
hien/si,hatt/etwarverstännegt ginn
mirwareverstännegt ginn
dirwaartverstännegt ginn
siwareverstännegt ginn
Futur I
echwäert verstännegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstännegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verstännegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verstännegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verstännegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles