E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
cedéieren abtreten (D)céder (F)to relinquish/ surrender (E)
Stammformen cedéierencedéiertcedéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcedéieren
ducedéiers
hien/si,hatt/etcedéiert
mircedéieren
dircedéiert
sicedéieren
Passé composé
echhucedéiert
duhuescedéiert
hien/si,hatt/ethuetcedéiert
mirhucedéiert
dirhuttcedéiert
sihucedéiert
Plus-que-parfait
echhatcedéiert
duhascedéiert
hien/si,hatt/ethatcedéiert
mirhatecedéiert
dirhatcedéiert
sihatecedéiert
Futur I
echwäert cedéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cedéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcedéieren
dugéifscedéieren
hien/si,hatt/etgéifcedéieren
mirgéifecedéieren
dirgéiftcedéieren
sigéifecedéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcedéiert
duhässcedéiert
hien/si,hatt/ethättcedéiert
mirhättecedéiert
dirhättcedéiert
sihättecedéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercedéier!
Plurielcedéiert!
cedéiert
cedéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicedéiert
dugësscedéiert
hie/si,hatt/etgëttcedéiert
mirgicedéiert
dirgittcedéiert
sigicedéiert
Passé composé
echsicedéiert ginn
dubasscedéiert ginn
hien/si,hatt/etasscedéiert ginn
mirsicedéiert ginn
dirsiddcedéiert ginn
sisicedéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcedéiert ginn
duwaarscedéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcedéiert ginn
mirwarecedéiert ginn
dirwaartcedéiert ginn
siwarecedéiert ginn
Futur I
echwäert cedéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cedéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif cedéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif cedéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier cedéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles