E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
astanzen einstanzen (D) – estamper (F)
Stammformen astanzenstanzt anagestanzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echstanzen an
dustanz an
hien/si,hatt/etstanzt an
mirstanzen an
dirstanzt an
sistanzen an
Pass compos
echhunnagestanzt
duhuesagestanzt
hien/si,hatt/ethuetagestanzt
mirhunnagestanzt
dirhuttagestanzt
sihunnagestanzt
Plus-que-parfait
echhatagestanzt
duhasagestanzt
hien/si,hatt/ethatagestanzt
mirhatenagestanzt
dirhatagestanzt
sihatenagestanzt
Modale Futur I
echwäert astanzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agestanzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifastanzen
dugéifsastanzen
hien/si,hatt/etgéifastanzen
mirgéifenastanzen
dirgéiftastanzen
sigéifenastanzen
Conditionnel pass compos
echhttagestanzt
duhssagestanzt
hien/si,hatt/ethttagestanzt
mirhttenagestanzt
dirhttagestanzt
sihttenagestanzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstanz an!
Plurielstanzt an!
agestanzt
astanzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnagestanzt
dugëssagestanzt
hie/si,hatt/etgëttagestanzt
mirginnagestanzt
dirgittagestanzt
siginnagestanzt
Pass compos
echsinnagestanzt ginn
dubassagestanzt ginn
hien/si,hatt/etassagestanzt ginn
mirsinnagestanzt ginn
dirsiddagestanzt ginn
sisinnagestanzt ginn
Plus-que-parfait
echwaragestanzt ginn
duwaarsagestanzt ginn
hien/si,hatt/etwaragestanzt ginn
mirwarenagestanzt ginn
dirwaartagestanzt ginn
siwarenagestanzt ginn
Modale Futur I
echwäert agestanzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agestanzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agestanzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agestanzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier agestanzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stanzen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles