E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchstarten durchstarten (D)prendre son envol (F)
Stammformen duerchstartenstart duerchduerchgestart
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstarten duerch
dustarts duerch
hien/si,hatt/etstart duerch
mirstarten duerch
dirstart duerch
sistarten duerch
Pass compos
echhunnduerchgestart
duhuesduerchgestart
hien/si,hatt/ethuetduerchgestart
mirhunnduerchgestart
dirhuttduerchgestart
sihunnduerchgestart
Plus-que-parfait
echhatduerchgestart
duhasduerchgestart
hien/si,hatt/ethatduerchgestart
mirhatenduerchgestart
dirhatduerchgestart
sihatenduerchgestart
Futur I
echwäert duerchstarten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgestart hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchstarten
dugéifsduerchstarten
hien/si,hatt/etgéifduerchstarten
mirgéifenduerchstarten
dirgéiftduerchstarten
sigéifenduerchstarten
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgestart
duhssduerchgestart
hien/si,hatt/ethttduerchgestart
mirhttenduerchgestart
dirhttduerchgestart
sihttenduerchgestart
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstart duerch!
Plurielstart duerch!
duerchgestart
duerchstarten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgestart
dugëssduerchgestart
hie/si,hatt/etgëttduerchgestart
mirginnduerchgestart
dirgittduerchgestart
siginnduerchgestart
Pass compos
echsinnduerchgestart ginn
dubassduerchgestart ginn
hien/si,hatt/etassduerchgestart ginn
mirsinnduerchgestart ginn
dirsiddduerchgestart ginn
sisinnduerchgestart ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgestart ginn
duwaarsduerchgestart ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgestart ginn
mirwarenduerchgestart ginn
dirwaartduerchgestart ginn
siwarenduerchgestart ginn
Futur I
echwäert duerchgestart ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgestart gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgestart
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgestart ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgestart ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
starten
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles