E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bestätegen bestätigen (D)confirmer (F)
Stammformen bestätegenbestätegtbestätegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbestätegen
dubestätegs
hien/si,hatt/etbestätegt
mirbestätegen
dirbestätegt
sibestätegen
Passé composé
echhubestätegt
duhuesbestätegt
hien/si,hatt/ethuetbestätegt
mirhubestätegt
dirhuttbestätegt
sihubestätegt
Plus-que-parfait
echhatbestätegt
duhasbestätegt
hien/si,hatt/ethatbestätegt
mirhatebestätegt
dirhatbestätegt
sihatebestätegt
Futur I
echwäert bestätegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestätegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbestätegen
dugéifsbestätegen
hien/si,hatt/etgéifbestätegen
mirgéifebestätegen
dirgéiftbestätegen
sigéifebestätegen
Conditionnel Passé composé
echhättbestätegt
duhässbestätegt
hien/si,hatt/ethättbestätegt
mirhättebestätegt
dirhättbestätegt
sihättebestätegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbestäteg!
Plurielbestätegt!
bestätegt
bestätegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibestätegt
dugëssbestätegt
hie/si,hatt/etgëttbestätegt
mirgibestätegt
dirgittbestätegt
sigibestätegt
Passé composé
echsibestätegt ginn
dubassbestätegt ginn
hien/si,hatt/etassbestätegt ginn
mirsibestätegt ginn
dirsiddbestätegt ginn
sisibestätegt ginn
Plus-que-parfait
echwarbestätegt ginn
duwaarsbestätegt ginn
hien/si,hatt/etwarbestätegt ginn
mirwarebestätegt ginn
dirwaartbestätegt ginn
siwarebestätegt ginn
Futur I
echwäert bestätegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestätegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bestätegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bestätegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bestätegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles