E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
station-éier-en sationnieren (D)stationner (F)
Stammformen station-éier-enstation-éier-tstation-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstation-éier-en
dustation-éier-s
hien/si,hatt/etstation-éier-t
mirstation-éier-en
dirstation-éier-t
sistation-éier-en
Passé composé
echhustation-éier-t
duhuesstation-éier-t
hien/si,hatt/ethuetstation-éier-t
mirhustation-éier-t
dirhuttstation-éier-t
sihustation-éier-t
Plus-que-parfait
echhatstation-éier-t
duhasstation-éier-t
hien/si,hatt/ethatstation-éier-t
mirhatestation-éier-t
dirhatstation-éier-t
sihatestation-éier-t
Futur I
echwäert station-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert station-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstation-éier-en
dugéifsstation-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstation-éier-en
mirgéifestation-éier-en
dirgéiftstation-éier-en
sigéifestation-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättstation-éier-t
duhässstation-éier-t
hien/si,hatt/ethättstation-éier-t
mirhättestation-éier-t
dirhättstation-éier-t
sihättestation-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstation-éier!
Plurielstation-éier-t!
station-éier-t
station-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistation-éier-t
dugëssstation-éier-t
hie/si,hatt/etgëttstation-éier-t
mirgistation-éier-t
dirgittstation-éier-t
sigistation-éier-t
Passé composé
echsistation-éier-t ginn
dubassstation-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassstation-éier-t ginn
mirsistation-éier-t ginn
dirsiddstation-éier-t ginn
sisistation-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarstation-éier-t ginn
duwaarsstation-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarstation-éier-t ginn
mirwarestation-éier-t ginn
dirwaartstation-éier-t ginn
siwarestation-éier-t ginn
Futur I
echwäert station-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert station-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif station-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif station-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier station-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles