E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
statu-éier-en statuieren (D) – statuer (F)
Stammformen statu-éier-enstatu-éier-tstatu-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echstatu-éier-en
dustatu-éier-s
hien/si,hatt/etstatu-éier-t
mirstatu-éier-en
dirstatu-éier-t
sistatu-éier-en
Passé composé
echhustatu-éier-t
duhuesstatu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetstatu-éier-t
mirhustatu-éier-t
dirhuttstatu-éier-t
sihustatu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatstatu-éier-t
duhasstatu-éier-t
hien/si,hatt/ethatstatu-éier-t
mirhatestatu-éier-t
dirhatstatu-éier-t
sihatestatu-éier-t
Modale Futur I
echwäert statu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert statu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstatu-éier-en
dugéifsstatu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstatu-éier-en
mirgéifestatu-éier-en
dirgéiftstatu-éier-en
sigéifestatu-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättstatu-éier-t
duhässstatu-éier-t
hien/si,hatt/ethättstatu-éier-t
mirhättestatu-éier-t
dirhättstatu-éier-t
sihättestatu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstatu-éier!
Plurielstatu-éier-t!
statu-éier-t
statu-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgistatu-éier-t
dugëssstatu-éier-t
hie/si,hatt/etgëttstatu-éier-t
mirgistatu-éier-t
dirgittstatu-éier-t
sigistatu-éier-t
Passé composé
echsistatu-éier-t ginn
dubassstatu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassstatu-éier-t ginn
mirsistatu-éier-t ginn
dirsiddstatu-éier-t ginn
sisistatu-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarstatu-éier-t ginn
duwaarsstatu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarstatu-éier-t ginn
mirwarestatu-éier-t ginn
dirwaartstatu-éier-t ginn
siwarestatu-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert statu-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert statu-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif statu-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif statu-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier statu-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles