E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerstäuben zerstäuben (D)vaporiser, pulvériser (F)
Stammformen zerstäubenzerstäubtzerstäubt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerstäuben
duzerstäubs
hien/si,hatt/etzerstäubt
mirzerstäuben
dirzerstäubt
sizerstäuben
Passé composé
echhunnzerstäubt
duhueszerstäubt
hien/si,hatt/ethuetzerstäubt
mirhunnzerstäubt
dirhuttzerstäubt
sihunnzerstäubt
Plus-que-parfait
echhatzerstäubt
duhaszerstäubt
hien/si,hatt/ethatzerstäubt
mirhatenzerstäubt
dirhatzerstäubt
sihatenzerstäubt
Futur I
echwäert zerstäuben
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstäubt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerstäuben
dugéifszerstäuben
hien/si,hatt/etgéifzerstäuben
mirgéifenzerstäuben
dirgéiftzerstäuben
sigéifenzerstäuben
Conditionnel Passé composé
echhättzerstäubt
duhässzerstäubt
hien/si,hatt/ethättzerstäubt
mirhättenzerstäubt
dirhättzerstäubt
sihättenzerstäubt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerstäub!
Plurielzerstäubt!
zerstäubt
zerstäuben
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerstäubt
dugësszerstäubt
hie/si,hatt/etgëttzerstäubt
mirginnzerstäubt
dirgittzerstäubt
siginnzerstäubt
Passé composé
echsinnzerstäubt ginn
dubasszerstäubt ginn
hien/si,hatt/etasszerstäubt ginn
mirsinnzerstäubt ginn
dirsiddzerstäubt ginn
sisinnzerstäubt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerstäubt ginn
duwaarszerstäubt ginn
hien/si,hatt/etwarzerstäubt ginn
mirwarenzerstäubt ginn
dirwaartzerstäubt ginn
siwarenzerstäubt ginn
Futur I
echwäert zerstäubt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstäubt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerstäubt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerstäubt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerstäubt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bestäuben
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles