E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bestėbsen bestäuben (D)saupoudrer, polliniser (F)
Stammformen bestėbsenbestėbstbestėbst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbestėbsen
dubestėbs
hien/si,hatt/etbestėbst
mirbestėbsen
dirbestėbst
sibestėbsen
Passé composé
echhubestėbst
duhuesbestėbst
hien/si,hatt/ethuetbestėbst
mirhubestėbst
dirhuttbestėbst
sihubestėbst
Plus-que-parfait
echhatbestėbst
duhasbestėbst
hien/si,hatt/ethatbestėbst
mirhatebestėbst
dirhatbestėbst
sihatebestėbst
Futur I
echwäert bestėbsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestėbst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbestėbsen
dugéifsbestėbsen
hien/si,hatt/etgéifbestėbsen
mirgéifebestėbsen
dirgéiftbestėbsen
sigéifebestėbsen
Conditionnel Passé composé
echhättbestėbst
duhässbestėbst
hien/si,hatt/ethättbestėbst
mirhättebestėbst
dirhättbestėbst
sihättebestėbst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbestėbs!
Plurielbestėbst!
bestėbst
bestėbsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibestėbst
dugëssbestėbst
hie/si,hatt/etgëttbestėbst
mirgibestėbst
dirgittbestėbst
sigibestėbst
Passé composé
echsibestėbst ginn
dubassbestėbst ginn
hien/si,hatt/etassbestėbst ginn
mirsibestėbst ginn
dirsiddbestėbst ginn
sisibestėbst ginn
Plus-que-parfait
echwarbestėbst ginn
duwaarsbestėbst ginn
hien/si,hatt/etwarbestėbst ginn
mirwarebestėbst ginn
dirwaartbestėbst ginn
siwarebestėbst ginn
Futur I
echwäert bestėbst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestėbst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bestėbst
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bestėbst ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bestėbst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstėbsenofstėbsenstėbsenverstėbsen
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles