E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofstŽbsen abstauben (D)dťpoussiťrer (F)
Stammformen ofstŽbsenstŽbst ofofgestŽbst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echstŽbsen of
dustŽbs of
hien/si,hatt/etstŽbst of
mirstŽbsen of
dirstŽbst of
sistŽbsen of
Passť composť
echhunnofgestŽbst
duhuesofgestŽbst
hien/si,hatt/ethuetofgestŽbst
mirhunnofgestŽbst
dirhuttofgestŽbst
sihunnofgestŽbst
Plus-que-parfait
echhatofgestŽbst
duhasofgestŽbst
hien/si,hatt/ethatofgestŽbst
mirhatenofgestŽbst
dirhatofgestŽbst
sihatenofgestŽbst
Futur I
echwäert ofstŽbsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgestŽbst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofstŽbsen
dugéifsofstŽbsen
hien/si,hatt/etgéifofstŽbsen
mirgéifenofstŽbsen
dirgéiftofstŽbsen
sigéifenofstŽbsen
Conditionnel Passť composť
echhšttofgestŽbst
duhšssofgestŽbst
hien/si,hatt/ethšttofgestŽbst
mirhšttenofgestŽbst
dirhšttofgestŽbst
sihšttenofgestŽbst
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierstŽbs of!
PlurielstŽbst of!
ofgestŽbst
ofstŽbsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnofgestŽbst
dugëssofgestŽbst
hie/si,hatt/etgëttofgestŽbst
mirginnofgestŽbst
dirgittofgestŽbst
siginnofgestŽbst
Passť composť
echsinnofgestŽbst ginn
dubassofgestŽbst ginn
hien/si,hatt/etassofgestŽbst ginn
mirsinnofgestŽbst ginn
dirsiddofgestŽbst ginn
sisinnofgestŽbst ginn
Plus-que-parfait
echwarofgestŽbst ginn
duwaarsofgestŽbst ginn
hien/si,hatt/etwarofgestŽbst ginn
mirwarenofgestŽbst ginn
dirwaartofgestŽbst ginn
siwarenofgestŽbst ginn
Futur I
echwäert ofgestŽbst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgestŽbst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif ofgestŽbst
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif ofgestŽbst ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier ofgestŽbst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstŽbsenbestŽbsenstŽbsenverstŽbsen
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles