E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofstbs-en abstauben (D) – dpoussirer (F)
Stammformen ofstbs-enstbs-t ofofge-stbs-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echstbs-en of
dustb-s of
hien/si,hatt/etstbs-t of
mirstbs-en of
dirstbs-t of
sistbs-en of
Pass compos
echhunnofge-stbs-t
duhuesofge-stbs-t
hien/si,hatt/ethuetofge-stbs-t
mirhunnofge-stbs-t
dirhuttofge-stbs-t
sihunnofge-stbs-t
Plus-que-parfait
echhatofge-stbs-t
duhasofge-stbs-t
hien/si,hatt/ethatofge-stbs-t
mirhatenofge-stbs-t
dirhatofge-stbs-t
sihatenofge-stbs-t
Modale Futur I
echwäert ofstbs-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-stbs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofstbs-en
dugéifsofstbs-en
hien/si,hatt/etgéifofstbs-en
mirgéifenofstbs-en
dirgéiftofstbs-en
sigéifenofstbs-en
Conditionnel pass compos
echhttofge-stbs-t
duhssofge-stbs-t
hien/si,hatt/ethttofge-stbs-t
mirhttenofge-stbs-t
dirhttofge-stbs-t
sihttenofge-stbs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstbs of!
Plurielstbs-t of!
ofge-stbs-t
ofstbs-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofge-stbs-t
dugëssofge-stbs-t
hie/si,hatt/etgëttofge-stbs-t
mirginnofge-stbs-t
dirgittofge-stbs-t
siginnofge-stbs-t
Pass compos
echsinnofge-stbs-t ginn
dubassofge-stbs-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-stbs-t ginn
mirsinnofge-stbs-t ginn
dirsiddofge-stbs-t ginn
sisinnofge-stbs-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-stbs-t ginn
duwaarsofge-stbs-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-stbs-t ginn
mirwarenofge-stbs-t ginn
dirwaartofge-stbs-t ginn
siwarenofge-stbs-t ginn
Modale Futur I
echwäert ofge-stbs-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-stbs-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-stbs-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-stbs-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofge-stbs-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstbs-enbestbs-enstbs-enverstbs-en
Remarken (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles