E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verstėbsen verstauben (D)empoussiérer (F)
Stammformen verstėbsenverstėbstverstėbst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverstėbsen
duverstėbs
hien/si,hatt/etverstėbst
mirverstėbsen
dirverstėbst
siverstėbsen
Passé composé
echhuverstėbst
duhuesverstėbst
hien/si,hatt/ethuetverstėbst
mirhuverstėbst
dirhuttverstėbst
sihuverstėbst
Plus-que-parfait
echhatverstėbst
duhasverstėbst
hien/si,hatt/ethatverstėbst
mirhateverstėbst
dirhatverstėbst
sihateverstėbst
Futur I
echwäert verstėbsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstėbst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverstėbsen
dugéifsverstėbsen
hien/si,hatt/etgéifverstėbsen
mirgéifeverstėbsen
dirgéiftverstėbsen
sigéifeverstėbsen
Conditionnel Passé composé
echhättverstėbst
duhässverstėbst
hien/si,hatt/ethättverstėbst
mirhätteverstėbst
dirhättverstėbst
sihätteverstėbst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverstėbs!
Plurielverstėbst!
verstėbst
verstėbsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverstėbst
dugëssverstėbst
hie/si,hatt/etgëttverstėbst
mirgiverstėbst
dirgittverstėbst
sigiverstėbst
Passé composé
echsiverstėbst ginn
dubassverstėbst ginn
hien/si,hatt/etassverstėbst ginn
mirsiverstėbst ginn
dirsiddverstėbst ginn
sisiverstėbst ginn
Plus-que-parfait
echwarverstėbst ginn
duwaarsverstėbst ginn
hien/si,hatt/etwarverstėbst ginn
mirwareverstėbst ginn
dirwaartverstėbst ginn
siwareverstėbst ginn
Futur I
echwäert verstėbst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstėbst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verstėbst
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verstėbst ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verstėbst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstėbsenbestėbsenofstėbsenstėbsen
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles