E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stėbsen stauben (D)poudroyer (F)
Stammformen stėbsenstėbstgestėbst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstėbsen
dustėbs
hien/si,hatt/etstėbst
mirstėbsen
dirstėbst
sistėbsen
Passé composé
echhugestėbst
duhuesgestėbst
hien/si,hatt/ethuetgestėbst
mirhugestėbst
dirhuttgestėbst
sihugestėbst
Plus-que-parfait
echhatgestėbst
duhasgestėbst
hien/si,hatt/ethatgestėbst
mirhategestėbst
dirhatgestėbst
sihategestėbst
Futur I
echwäert stėbsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestėbst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstėbsen
dugéifsstėbsen
hien/si,hatt/etgéifstėbsen
mirgéifestėbsen
dirgéiftstėbsen
sigéifestėbsen
Conditionnel Passé composé
echhättgestėbst
duhässgestėbst
hien/si,hatt/ethättgestėbst
mirhättegestėbst
dirhättgestėbst
sihättegestėbst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstėbs!
Plurielstėbst!
gestėbst
stėbsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigestėbst
dugëssgestėbst
hie/si,hatt/etgëttgestėbst
mirgigestėbst
dirgittgestėbst
sigigestėbst
Passé composé
echsigestėbst ginn
dubassgestėbst ginn
hien/si,hatt/etassgestėbst ginn
mirsigestėbst ginn
dirsiddgestėbst ginn
sisigestėbst ginn
Plus-que-parfait
echwargestėbst ginn
duwaarsgestėbst ginn
hien/si,hatt/etwargestėbst ginn
mirwaregestėbst ginn
dirwaartgestėbst ginn
siwaregestėbst ginn
Futur I
echwäert gestėbst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestėbst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gestėbst
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gestėbst ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gestėbst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstėbsenbestėbsenofstėbsenverstėbsen
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles