E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stbs-en stauben (D) – poudroyer (F)
Stammformen stbs-enstbs-tge-stbs-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echstbs-en
dustb-s
hien/si,hatt/etstbs-t
mirstbs-en
dirstbs-t
sistbs-en
Pass compos
echhuge-stbs-t
duhuesge-stbs-t
hien/si,hatt/ethuetge-stbs-t
mirhuge-stbs-t
dirhuttge-stbs-t
sihuge-stbs-t
Plus-que-parfait
echhatge-stbs-t
duhasge-stbs-t
hien/si,hatt/ethatge-stbs-t
mirhatege-stbs-t
dirhatge-stbs-t
sihatege-stbs-t
Modale Futur I
echwäert stbs-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-stbs-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstbs-en
dugéifsstbs-en
hien/si,hatt/etgéifstbs-en
mirgéifestbs-en
dirgéiftstbs-en
sigéifestbs-en
Conditionnel pass compos
echhttge-stbs-t
duhssge-stbs-t
hien/si,hatt/ethttge-stbs-t
mirhättege-stbs-t
dirhttge-stbs-t
sihättege-stbs-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstbs!
Plurielstbs-t!
ge-stbs-t
stbs-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-stbs-t
dugëssge-stbs-t
hie/si,hatt/etgëttge-stbs-t
mirgige-stbs-t
dirgittge-stbs-t
sigige-stbs-t
Pass compos
echsige-stbs-t ginn
dubassge-stbs-t ginn
hien/si,hatt/etassge-stbs-t ginn
mirsige-stbs-t ginn
dirsiddge-stbs-t ginn
sisige-stbs-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-stbs-t ginn
duwaarsge-stbs-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-stbs-t ginn
mirwarege-stbs-t ginn
dirwaartge-stbs-t ginn
siwarege-stbs-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-stbs-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-stbs-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-stbs-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-stbs-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-stbs-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstbs-enbestbs-enofstbs-enverstbs-en
Remarken (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles