E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerstéckelen zerstückeln (D) – mettre en morceaux, dépecer (F)
Stammformen zerstéckelenzerstéckeltzerstéckelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerstéckelen
duzerstéckels
hien/si,hatt/etzerstéckelt
mirzerstéckelen
dirzerstéckelt
sizerstéckelen
Passé composé
echhunnzerstéckelt
duhueszerstéckelt
hien/si,hatt/ethuetzerstéckelt
mirhunnzerstéckelt
dirhuttzerstéckelt
sihunnzerstéckelt
Plus-que-parfait
echhatzerstéckelt
duhaszerstéckelt
hien/si,hatt/ethatzerstéckelt
mirhatenzerstéckelt
dirhatzerstéckelt
sihatenzerstéckelt
Futur I
echwäert zerstéckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstéckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerstéckelen
dugéifszerstéckelen
hien/si,hatt/etgéifzerstéckelen
mirgéifenzerstéckelen
dirgéiftzerstéckelen
sigéifenzerstéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättzerstéckelt
duhässzerstéckelt
hien/si,hatt/ethättzerstéckelt
mirhättenzerstéckelt
dirhättzerstéckelt
sihättenzerstéckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerstéckel!
Plurielzerstéckelt!
zerstéckelt
zerstéckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerstéckelt
dugësszerstéckelt
hie/si,hatt/etgëttzerstéckelt
mirginnzerstéckelt
dirgittzerstéckelt
siginnzerstéckelt
Passé composé
echsinnzerstéckelt ginn
dubasszerstéckelt ginn
hien/si,hatt/etasszerstéckelt ginn
mirsinnzerstéckelt ginn
dirsiddzerstéckelt ginn
sisinnzerstéckelt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerstéckelt ginn
duwaarszerstéckelt ginn
hien/si,hatt/etwarzerstéckelt ginn
mirwarenzerstéckelt ginn
dirwaartzerstéckelt ginn
siwarenzerstéckelt ginn
Futur I
echwäert zerstéckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstéckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerstéckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerstéckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerstéckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stéckelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles