E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerstéckel-en zerstückeln (D)mettre en morceaux, dépecer (F)
Stammformen zerstéckel-enzerstéckel-tzerstéckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerstéckel-en
duzerstéckel-s
hien/si,hatt/etzerstéckel-t
mirzerstéckel-en
dirzerstéckel-t
sizerstéckel-en
Passé composé
echhunnzerstéckel-t
duhueszerstéckel-t
hien/si,hatt/ethuetzerstéckel-t
mirhunnzerstéckel-t
dirhuttzerstéckel-t
sihunnzerstéckel-t
Plus-que-parfait
echhatzerstéckel-t
duhaszerstéckel-t
hien/si,hatt/ethatzerstéckel-t
mirhatenzerstéckel-t
dirhatzerstéckel-t
sihatenzerstéckel-t
Futur I
echwäert zerstéckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstéckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerstéckel-en
dugéifszerstéckel-en
hien/si,hatt/etgéifzerstéckel-en
mirgéifenzerstéckel-en
dirgéiftzerstéckel-en
sigéifenzerstéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättzerstéckel-t
duhässzerstéckel-t
hien/si,hatt/ethättzerstéckel-t
mirhättenzerstéckel-t
dirhättzerstéckel-t
sihättenzerstéckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerstéckel!
Plurielzerstéckel-t!
zerstéckel-t
zerstéckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerstéckel-t
dugësszerstéckel-t
hie/si,hatt/etgëttzerstéckel-t
mirginnzerstéckel-t
dirgittzerstéckel-t
siginnzerstéckel-t
Passé composé
echsinnzerstéckel-t ginn
dubasszerstéckel-t ginn
hien/si,hatt/etasszerstéckel-t ginn
mirsinnzerstéckel-t ginn
dirsiddzerstéckel-t ginn
sisinnzerstéckel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzerstéckel-t ginn
duwaarszerstéckel-t ginn
hien/si,hatt/etwarzerstéckel-t ginn
mirwarenzerstéckel-t ginn
dirwaartzerstéckel-t ginn
siwarenzerstéckel-t ginn
Futur I
echwäert zerstéckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstéckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerstéckel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerstéckel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerstéckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stéckel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles