E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versteeŽn versteigern (D) – mettre aux enchŤres (F)
Stammformen versteeŽnversteetversteet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echversteeŽn
duverstees
hien/si,hatt/etversteet
mirversteeŽn
dirversteet
siversteeŽn
Passť composť
echhuversteet
duhuesversteet
hien/si,hatt/ethuetversteet
mirhuversteet
dirhuttversteet
sihuversteet
Plus-que-parfait
echhatversteet
duhasversteet
hien/si,hatt/ethatversteet
mirhateversteet
dirhatversteet
sihateversteet
Futur I
echwäert versteeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versteet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversteeŽn
dugéifsversteeŽn
hien/si,hatt/etgéifversteeŽn
mirgéifeversteeŽn
dirgéiftversteeŽn
sigéifeversteeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttversteet
duhšssversteet
hien/si,hatt/ethšttversteet
mirhätteversteet
dirhšttversteet
sihätteversteet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverstee!
Plurielversteet!
versteet
versteeŽn
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgiversteet
dugëssversteet
hie/si,hatt/etgëttversteet
mirgiversteet
dirgittversteet
sigiversteet
Passť composť
echsiversteet ginn
dubassversteet ginn
hien/si,hatt/etassversteet ginn
mirsiversteet ginn
dirsiddversteet ginn
sisiversteet ginn
Plus-que-parfait
echwarversteet ginn
duwaarsversteet ginn
hien/si,hatt/etwarversteet ginn
mirwareversteet ginn
dirwaartversteet ginn
siwareversteet ginn
Futur I
echwäert versteet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versteet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif versteet
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif versteet ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier versteet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwersteeŽnsteeŽn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles