E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stee-ën ersteigern (D)acheter qch. à  l'enchère (F)
Stammformen stee-ënstee-tge-stee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in -ën D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstee-ën
dustee-s
hien/si,hatt/etstee-t
mirstee-ën
dirstee-t
sistee-ën
Passé composé
echhuge-stee-t
duhuesge-stee-t
hien/si,hatt/ethuetge-stee-t
mirhuge-stee-t
dirhuttge-stee-t
sihuge-stee-t
Plus-que-parfait
echhatge-stee-t
duhasge-stee-t
hien/si,hatt/ethatge-stee-t
mirhatege-stee-t
dirhatge-stee-t
sihatege-stee-t
Futur I
echwäert stee-ën
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstee-ën
dugéifsstee-ën
hien/si,hatt/etgéifstee-ën
mirgéifestee-ën
dirgéiftstee-ën
sigéifestee-ën
Conditionnel Passé composé
echhättge-stee-t
duhässge-stee-t
hien/si,hatt/ethättge-stee-t
mirhättege-stee-t
dirhättge-stee-t
sihättege-stee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstee!
Plurielstee-t!
ge-stee-t
stee-ën
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-stee-t
dugëssge-stee-t
hie/si,hatt/etgëttge-stee-t
mirgige-stee-t
dirgittge-stee-t
sigige-stee-t
Passé composé
echsige-stee-t ginn
dubassge-stee-t ginn
hien/si,hatt/etassge-stee-t ginn
mirsige-stee-t ginn
dirsiddge-stee-t ginn
sisige-stee-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-stee-t ginn
duwaarsge-stee-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-stee-t ginn
mirwarege-stee-t ginn
dirwaartge-stee-t ginn
siwarege-stee-t ginn
Futur I
echwäert ge-stee-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stee-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-stee-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-stee-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-stee-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerstee-ënverstee-ën
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles