E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
besteieren besteuern (D)soumettre l'impt (F)
Stammformen besteierenbesteiertbesteiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbesteieren
dubesteiers
hien/si,hatt/etbesteiert
mirbesteieren
dirbesteiert
sibesteieren
Pass compos
echhubesteiert
duhuesbesteiert
hien/si,hatt/ethuetbesteiert
mirhubesteiert
dirhuttbesteiert
sihubesteiert
Plus-que-parfait
echhatbesteiert
duhasbesteiert
hien/si,hatt/ethatbesteiert
mirhatebesteiert
dirhatbesteiert
sihatebesteiert
Futur I
echwäert besteieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert besteiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbesteieren
dugéifsbesteieren
hien/si,hatt/etgéifbesteieren
mirgéifebesteieren
dirgéiftbesteieren
sigéifebesteieren
Conditionnel Pass compos
echhttbesteiert
duhssbesteiert
hien/si,hatt/ethttbesteiert
mirhättebesteiert
dirhttbesteiert
sihättebesteiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbesteier!
Plurielbesteiert!
besteiert
besteieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibesteiert
dugëssbesteiert
hie/si,hatt/etgëttbesteiert
mirgibesteiert
dirgittbesteiert
sigibesteiert
Pass compos
echsibesteiert ginn
dubassbesteiert ginn
hien/si,hatt/etassbesteiert ginn
mirsibesteiert ginn
dirsiddbesteiert ginn
sisibesteiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbesteiert ginn
duwaarsbesteiert ginn
hien/si,hatt/etwarbesteiert ginn
mirwarebesteiert ginn
dirwaartbesteiert ginn
siwarebesteiert ginn
Futur I
echwäert besteiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert besteiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif besteiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif besteiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier besteiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bisteierensteierenusteierenversteieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles