E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
usteieren ansteuern (D)diriger (F)
Stammformen usteierensteiert unugesteiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsteieren un
dusteiers un
hien/si,hatt/etsteiert un
mirsteieren un
dirsteiert un
sisteieren un
Pass compos
echhunnugesteiert
duhuesugesteiert
hien/si,hatt/ethuetugesteiert
mirhunnugesteiert
dirhuttugesteiert
sihunnugesteiert
Plus-que-parfait
echhatugesteiert
duhasugesteiert
hien/si,hatt/ethatugesteiert
mirhatenugesteiert
dirhatugesteiert
sihatenugesteiert
Futur I
echwäert usteieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugesteiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifusteieren
dugéifsusteieren
hien/si,hatt/etgéifusteieren
mirgéifenusteieren
dirgéiftusteieren
sigéifenusteieren
Conditionnel Pass compos
echhttugesteiert
duhssugesteiert
hien/si,hatt/ethttugesteiert
mirhttenugesteiert
dirhttugesteiert
sihttenugesteiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersteier un!
Plurielsteiert un!
ugesteiert
usteieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugesteiert
dugëssugesteiert
hie/si,hatt/etgëttugesteiert
mirginnugesteiert
dirgittugesteiert
siginnugesteiert
Pass compos
echsinnugesteiert ginn
dubassugesteiert ginn
hien/si,hatt/etassugesteiert ginn
mirsinnugesteiert ginn
dirsiddugesteiert ginn
sisinnugesteiert ginn
Plus-que-parfait
echwarugesteiert ginn
duwaarsugesteiert ginn
hien/si,hatt/etwarugesteiert ginn
mirwarenugesteiert ginn
dirwaartugesteiert ginn
siwarenugesteiert ginn
Futur I
echwäert ugesteiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugesteiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugesteiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugesteiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugesteiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bisteierenbesteierensteierenversteieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles