E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ajournéieren durchfallen (D)ajourner (F)to fail (E)
Stammformen ajournéierenajournéiertajournéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echajournéieren
duajournéiers
hien/si,hatt/etajournéiert
mirajournéieren
dirajournéiert
siajournéieren
Passé composé
echhunnajournéiert
duhuesajournéiert
hien/si,hatt/ethuetajournéiert
mirhunnajournéiert
dirhuttajournéiert
sihunnajournéiert
Plus-que-parfait
echhatajournéiert
duhasajournéiert
hien/si,hatt/ethatajournéiert
mirhatenajournéiert
dirhatajournéiert
sihatenajournéiert
Futur I
echwäert ajournéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ajournéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifajournéieren
dugéifsajournéieren
hien/si,hatt/etgéifajournéieren
mirgéifenajournéieren
dirgéiftajournéieren
sigéifenajournéieren
Conditionnel Passé composé
echhättajournéiert
duhässajournéiert
hien/si,hatt/ethättajournéiert
mirhättenajournéiert
dirhättajournéiert
sihättenajournéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierajournéier!
Plurielajournéiert!
ajournéiert
ajournéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnajournéiert
dugëssajournéiert
hie/si,hatt/etgëttajournéiert
mirginnajournéiert
dirgittajournéiert
siginnajournéiert
Passé composé
echsinnajournéiert ginn
dubassajournéiert ginn
hien/si,hatt/etassajournéiert ginn
mirsinnajournéiert ginn
dirsiddajournéiert ginn
sisinnajournéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarajournéiert ginn
duwaarsajournéiert ginn
hien/si,hatt/etwarajournéiert ginn
mirwarenajournéiert ginn
dirwaartajournéiert ginn
siwarenajournéiert ginn
Futur I
echwäert ajournéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ajournéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ajournéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ajournéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ajournéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles