E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versteieren versteuern (D)dclarer, payer des impts (F)
Stammformen versteierenversteiertversteiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echversteieren
duversteiers
hien/si,hatt/etversteiert
mirversteieren
dirversteiert
siversteieren
Pass compos
echhuversteiert
duhuesversteiert
hien/si,hatt/ethuetversteiert
mirhuversteiert
dirhuttversteiert
sihuversteiert
Plus-que-parfait
echhatversteiert
duhasversteiert
hien/si,hatt/ethatversteiert
mirhateversteiert
dirhatversteiert
sihateversteiert
Futur I
echwäert versteieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versteiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversteieren
dugéifsversteieren
hien/si,hatt/etgéifversteieren
mirgéifeversteieren
dirgéiftversteieren
sigéifeversteieren
Conditionnel Pass compos
echhttversteiert
duhssversteiert
hien/si,hatt/ethttversteiert
mirhätteversteiert
dirhttversteiert
sihätteversteiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversteier!
Plurielversteiert!
versteiert
versteieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiversteiert
dugëssversteiert
hie/si,hatt/etgëttversteiert
mirgiversteiert
dirgittversteiert
sigiversteiert
Pass compos
echsiversteiert ginn
dubassversteiert ginn
hien/si,hatt/etassversteiert ginn
mirsiversteiert ginn
dirsiddversteiert ginn
sisiversteiert ginn
Plus-que-parfait
echwarversteiert ginn
duwaarsversteiert ginn
hien/si,hatt/etwarversteiert ginn
mirwareversteiert ginn
dirwaartversteiert ginn
siwareversteiert ginn
Futur I
echwäert versteiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versteiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif versteiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif versteiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier versteiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bisteierenbesteierensteierenusteieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles